google-site-verification: googlea0cebf8d884ac375.html
12883

Hacamat'ın Faydaları

Hacamat'ın Faydaları Nelerdir ?

Peygamber Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) Hadis-i Şerif'de "Mirac'dan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam. Ey Muhammed (Sallallahü aleyhi ve sellem) ! Ümmetine hacamat olmalarını emret! dediler." buyurmuştur. 

Peygamber Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) hayber'de zehirli koyun buduyla zehirlenildiği zaman, Cebrail Aleyhisselâm kendisine hemen kafasının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir. 

"Hacamat her hastalığa faydalıdır,uyanık olun hacamat olun." 

Kafadan hacamat olmak; delilik, cüzzam, gece körlüğü, alaca, başağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır.

"Kafadan hacamat olmak her hastalığın ilacıdır"Hadis-i Şerif 

Hacamat 70 hastalığa şifadır. Bunlardan bazıları; Kanser, cüzzam, delilik, alaca hastalığı,kısırlık ve daha bir çok hastalık. Kanser olup ameliyat olması gereken bir kişide, hacamattan sonra kanser kütlesinin yok olduğu görülmüştür. Hacamatta kanser'den kısırlığa kadar birçok hastalığa şifa vardır. 

Hacamat iki türlü amaç için olur bunlar ;

1-Korunma
2-Tedavi (Tedavi amaçlı olduğu zaman,mevsim ve ayın günleri gözetilmez, ancak haftanın günleri gözetilmeye çalışılır.) 

Hacamatın faydası akılla bilinebilecek bir şey değildir, nakille bilinir. 

Hacamatın faydalı olduğu yaşlar, 2 yaş ile 60 yaş arasıdır. 

Kadınların adet nedeniyle hacamata ihtiyacı yoktur görüşü yanlıştır. Adet şifayı gerektirmez, şifa için hacamat olmaları gerekmektedir.

Efendimiz'in (Sallallahü aleyhi ve sellem) hanımları hacamat olmuşlardır. Kendilerine cin musallat olan kadınlara hacamat yapıldığı takdirde 6 ay cinler yaklaşamıyor. 

Ayın 17 sinde hacamat olmanın 1 senelik şifası. 

Hacamatta derinin altındaki uyuşuk kan alınıyor. Damardan kan vermekte faydalıdır ancak Efendimiz(Sallallahü aleyhi ve sellem) ve Selef bunu yapmamışlardır. 

Büyük alimler 3 ayda bir hacamat olurlardı. 

Hacamat yapılmadan önce mümkünsa 72 saat kiraz yenilmemelidir. 

Ayın 17 nci günü Salı gününe denk gelirse hacamat olunabilir bu da çok faydalıdır.(Alimler yapılabileceğini uygun görmüşler) 

Hacamat esnasında Ayet-el Kûrsi'nin olunması, hacamatın faydasını iki katına çıkarır. (7 kere okunması gerektiğini söyleyenler vardır.) 

Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır. 

50 senelik kökleşmiş büyünün, hacamatla kaldırıldığı rivayeti vardır. 

Çift uzuvlarda hacamat faydalıdır.(İki diz, iki ayak gibi…) 

Kansızlık, şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler doktorun izniyle ve usta bir hacamatçıya en uygun yerden en fazla 1 kere
hacamat olmalı… 

Bir insan bünyesine, dayanıklılığına ve vücudunun kan oranının azlığına yada çokluğuna göre 1 yerinden, 8 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir. 

Bir kere hacamat olan bir kişi bir daha hacamat olması için en az 1 ay, ortalama 3 ay geçmesi gerekir. 

Hacamattan sonra tuzlu, süt ürünleri ve hayvani şeyler yememeli, 1 gün önce 3 gün sonrasına kadar cimâ yapılmamalıdır. 

Hacamat gününe ve şartlarına uyulmazsa şifa değil hastalığa sebep olur… 

Hacamatçı işini ehli olmalı ve Hacamat yapılacak yerleri çok iyi bilmelidir.Hangi hastalık için nereden hacamat olunacağını hacamatçı bilmeyebilir. Bunu açıklayan kitaplar vardır, o kitaplara bakarak öğrenilmeli ve oralardan hacamat olunmalıdır. 

Hacamat yaptırırken başta Sünneti Seniyye sonra da mesela şifasını istediğiniz hastalığa şifa yada zahiri ve Batıni hastalıklardan korunma niyetiyle yapılırsa daha iyi olur. 
 
Hacamat'ın En Faydalı Yerleri ; 
- En faydalı yer Kâhildir (İki kürek arasının 10 cm üstü). 
- Sonra Ehdeayn (2 kulak arkası). 
- Sonra kalbin arkasıdır